Wielka dokumentalna opowieśc w TVP2

Źródło:

TVP2 znów zaprasza na wspaniałe filmy dokumentalne: w poniedziałek 30 marca unikatowa opowieść Leo Kantora o żydowskiej tradycji Wrocławia i Dolnego Śląska

„W poszukiwaniu utraconego krajobrazu” (w cyklu „Czy świat oszalał”, 30 marca, godz. 22:50) to przejmująca, bo opowiadana z perspektywy autobiograficznej, historia społeczności żydowskiej w Breslau/Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Opowieść o ich życiu, nadziejach, rozterkach, a po 1968 r. ostatecznej emigracji.

Jej podmiotem i twórcą jest Leo Kantor – prawie legendarna postać, publicysta i szef Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji, który w 2007 r. otrzymał jedną z głównych nagród Federacji Artystów Szwedzkich za działania antyrasistowskie i antynazistowskie w dokumencie filmowym, a dwa lata później za monodram „Wyjechać ze skrzypcami” dostał nagrodę wojewody dolnośląskiego na wrocławskim Festiwalu Teatru Jednego Aktora.
Kantor, który wychował się w Strzegomiu, małym miasteczku nieopodal Wrocławia, przedstawia unikalną historię społeczności żydowskiej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. To z niej, przez całe dekady, wywodziła się ogromna liczba laureatów Nagrody Nobla w wielu różnych dziedzinach, to tam grał Mendelssohn i tworzyła Edyta Stein to tam urodzil się tworca Socjaldemokracji Europejskiej advokat Frederick Lasalle . Wymordowana przez III Rzeszę wspólnota żydowska odrodziła się na zgliszczach II wojny – powstawały szkoły, biblioteki, domy kultury teatry i placówki medyczne. Tu rozpoczęto szkolenia przyszłej armii izraelskiej – Hagany to stamtąd, do Izraela wyjechało w latach 1945-1956 ok. 100 tys. ludzi, a resztę zmuszono do ucieczki w 1968 r. do Danii, Szwecji, USA, Izraela, Kanady i Australii.
Ich wnuki rzadko mówią po polsku. Natomiast lista ich niebywałych dokonań w kulturze, nauce, biznesie, medycynie i mediach jest przeogromna i to na całym świecie.