Wykład z okazji 50-tej rocznicy Marca 1968. Warszawa Marzec 2017 i 2018.

Źródło:

WYKŁADY

zydzi-rosyjscy-nie-otrzymaja-azylu-w-szwecji
Żydzi rosyjscy nie otrzymają azylu w Szwecji

Leo Leszek Kantor
DLACZEGO i PO CO?

Dlaczego reżyser Andrzej Wajda, pisarz noblista Elie Wiesel, pisarka światowej sławy i doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego Astrid Lindgren, poeta i pisarz, noblista, Josif Brodski i kilku senatorów amerykańskich i kanadyjskich ministrów poczuli się w obowiązku podpisać „List Otwarty do Rządu Szwedzkiego”, aby ten nie wyrzucał rosyjskich Żydów ze Szwecji?
Było to w roku 1990, tuż po tym, gdy Żydzi ci poprosili Sztokholm o azyl humanitarny, gdy rosyjska organizacja – faszystowska PAMIAT oświadczyła, że Żydów w Rosji trzeba powywieszać na drzewach. Na początku w Leningradzie i Moskwie a potem w całej Rosji.

na-dworcu-z-walizkami-01
Marzec 68, na dworcu w Bielawie

Tymczasem trochę wcześniej polscy Żydzi po Marcu 1968 też byli wypychani ze Szwecji, gdzie jednak szczęśliwie do tej pory przeżyli 49 lat.

I o tym co odpowiedziałem dziennikarzowi szwedzkiemu, w dzień ogłoszenia decyzji Komitetu Noblowskiego kiedy zapytał mnie czy ten Miłosz nie jest czasem antysemitą.

slominski
Antoni Słonimski Sztokholm 1975.

A też o tym co powiedział mi przy stoliku w kawiarni Tadeusz Konwicki, kiedy zapytałem ilu Żydów jest dzisiaj w Warszawie.

tadeusz-konwicki-with-danuta-and-leo-in-srtockholm-1990
Danuta i Tadeusz Konwiccy w Sztokholmie 1991.

Jak również o czym rozmawiał Antoni Słonimski ze swoja żoną dzwoniąc ze Sztokholmu w czasie Kongresu PEN-Clubu w 1975 roku. I co na tym kongresie powiedział o prześladowaniu pisarzy w komunistycznej Europie.

Nio i w końcu c o powiedział pisarz Czeski Milan Kundera w 1983 roku w „The New York Revievs of Books” o Żydach, Polsce i Europie Wschodniej w eseju Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej

I o tym właśnie chciałbym opowiedzieć dzisiaj w Polsce wkrótce z okazji 50 rocznicy Marca’68.